fbpx
ul. Z. Krasińskiego 2/30, Lublin
+48 570 122 110; +48 537 122 177

Kulturoterapia: Wycieczka do Sandomierza

Dnia 26 października 2022 roku Beneficjenci projektów pn. „Droga do samodzielności II” oraz „Kierunek samodzielność II” współfinansowanych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w ramach kulturoterapii uczestniczyli w wycieczce do Sandomierza.

Wyjazd został zorganizowany w ramach aktywnych form spędzania czasu wolnego.
Pierwszą zaplanowaną atrakcją był przejazd meleksem po Sandomierzu. Trasa obejmowała najważniejsze zabytki miasta, między innymi: Rynek z Ratuszem, Zamek Królewski, Dom Długosza, Synagogę, Bramę, Opatowską, Ucho Igielne oraz Bulwar nad Wisłą. Beneficjenci mogli podziwiać uroki miasta, jego architekturę i zabytki. Ponadto uczestniczy wycieczki poznali tło kulturowe miasta oraz jego historię.
Następnie Beneficjenci mieli okazję poznać Sandomierz z innej strony – uczestnicząc w zwiedzaniu Podziemnej Trasy Turystycznej znajdującej się pod Starym Miastem. Przechadzkę podziemnymi korytarzami umilały opowiadane przez przewodnika sandomierskie tajemnice i legendy. Na koniec wycieczki Beneficjenci projektów udali się na wystawę „Świat Ojca Mateusza”.
Wystawa przedstawia idealnie odwzorowane pomieszczenia z serialu „Ojciec Mateusz”, a także naturalnych rozmiarów postaci woskowe aktorów.
Dodatkowo Beneficjenci usłyszeli wiele ciekawostek dotyczących serialu.
Wycieczka do Sandomierza oprócz przewidzianych atrakcji miała na celu rozwój umiejętności psychospołecznych, między innymi: nawiązywania kontaktu, rozwoju komunikacji zwiększenia elastyczności zachowania i współdziałania w grupie.
Przełamanie izolacji i oswojenie się ze swoimi lękami sprawiło, że Beneficjenci rozwinęli swoje kompetencje w zakresie pełnienia ról społecznych, radzenia sobie w sytuacjach trudnych oraz zwiększyli swoją samodzielność. Interakcje z osobami, które doświadczają podobnych trudności zwiększyły poczucie zrozumienia i poziom empatii Beneficjentów. Natomiast obecność animatora czasu wolnego zapewniła poczucie bezpieczeństwa i wsparcie podczas wycieczki.


Dodatkowo przypominamy, że rekrutacja do projektu
„Droga do samodzielności II” oraz „Kierunek samodzielność II” nadal trwa.

Osoby zainteresowane udziałem serdecznie zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem: 735-398-898 lub osobistej wizyty w Biurze Projektu pod adresem: ul. Krasińskiego 2/27 w Lublinie.

2 listopada 2022
Call Now Button