fbpx
ul. Z. Krasińskiego 2/30, Lublin
+48 570 122 110; +48 537 122 177

Wyjazd integracyjny do Kozłówki w ramach kulturoterapii projektu pn. ,,Droga do samodzielności II”

Dnia 24 sierpnia 2021r. Beneficjenci projektu pn. „Droga do samodzielności II” współfinansowanego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, uczestniczyli w ramach kulturoterapii w wycieczce do Muzeum Zamoyskich w Kozłówce.

Plan wycieczki obejmował zwiedzanie wraz z przewodnikiem Pałacu Zamoyskich, Powozowni, Galerii Sztuki Socrealizmu oraz Kaplicy. Całość zabytkowych zabudowań mieści się w urokliwym ogrodzie w stylu francuskiego baroku.

Podczas zwiedzania Pałacu Beneficjenci zapoznali się z historią rodu Zamoyskich oraz zachwycali się zgromadzonymi w pięknych wnętrzach eksponatami. W Powozowni natomiast, podziwiali ekspozycję poświęconą dawnym podróżom, w ramach której zgromadzono historyczne pojazdy konne z XIX i początku XX wieku oraz liczne akcesoria jeździeckie, a także zabytkowe rowery.

Beneficjenci mieli również okazję odwiedzić jedyną w Polsce Galerię Sztuki Socrealizmu. Eksponowana tam wystawa ma charakter polityczno–dydaktyczny. Dopełnieniem są stojące na zewnątrz pomniki przywódców komunistycznych.

Na zakończenie, Beneficjenci odwiedzili Kaplicę wzorowaną na kaplicy królewskiej na Wersalu z przepiękną kopią nagrobka Zofii z Czartoryskich Zamoyskiej. Wewnątrz Kaplicy znajduje się także pokój księdza Stefana Wyszyńskiego.

Aktywne spędzanie wolnego czasu w ramach kulturoterapii pozytywnie wpływają na Beneficjentów, którzy tym samym nabywają pewności siebie, a także stają się bardziej samodzielni. Obcowanie ze sztuką jest jakby formą terapii, pozwala się wyciszyć i odpocząć naszemu umysłowi. Poznawania naszej historii i obcowanie z jej zabytkami uwalnia naszą wyobraźnię i kreatywność. Dzięki temu łatwiej wyobrazić sobie kulturę i obyczaje naszych przodków.

25 sierpnia 2021
Call Now Button