fbpx
ul. Z. Krasińskiego 2/30, Lublin
+48 570 122 110; +48 537 122 177

30 lat systemu wsparcia osób z niepełnosprawnościami

22 września 2021 roku w Centrum Olimpijskim w Warszawie odbyła się uroczysta, jubileuszowa gala, poświęcona 30. rocznicy uchwalenia przez sejm ustawy o zatrudnianiu i rehabilitacji zawodowej osób niepełnosprawnych, w której mieliśmy przyjemność uczestniczyć.

Uchwalone w 1991 roku przepisy stworzyły system wsparcia osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności.

Dostrzeganie godności i podmiotowości osób niepełnosprawnych w życiu publicznym jest podstawą i warunkiem prowadzenia działań w zakresie rehabilitacji społecznej i zawodowej.

Od 30 lat jedną z kluczowych ról w tym procesie pełni Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Dlatego też, obecny rok jest dla PFRON zarówno czasem jubileuszowego świętowania, jak i podsumowań służących planowaniu i podejmowaniu coraz efektywniejszych działań na rzecz osób niepełnosprawnych.

Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych od samego początku istnienia stawiał sobie za cel wsparcie we wszystkich obszarach życia osób z niepełnosprawnościami oraz przyczyniał się do poszerzania ich uczestnictwa w życiu społecznym i zawodowym.

Działania na rzecz rehabilitacji zawodowej osób z niepełnosprawnościami, integracji społecznej oraz dostępności to kluczowe elementy misji PFRON, od lat przyświecające wszystkim jego pracownikom.

Gala była też dobrą okazją do tego, by przyjrzeć się temu, jak przez te lata zmieniła się rola Funduszu i jakie stoją przed nim wyzwania.

Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń państwowych za ofiarną działalność na rzecz osób niepełnosprawnych, nadanych przez prezydenta Andrzeja Dudę. Otrzymali je prezes zarządu Krzysztof Michałkiewicz, dyrektor generalny i wieloletni pracownik PFRON Sebastian Szymonik oraz pani Beata Góral, wieloletnia pracownica PFRON.

Gali towarzyszyła wystawa prac artystycznych „Sztuka Osób Niepełnosprawnych”. Jubileusz PFRON uświetniły występy Doroty Osińskiej i Ani Rusowicz, a także minispektakl krakowskiego Teatru Exit.


Źródło: www.pfron.org.pl

7 października 2021
Call Now Button